INTA34 Programme

Programme


Download INTA34 Programme Brochure 


All Congress sessions will take place at the Kursaal Convention Centre. All excursions will start at the Kursaal. 

alt 
 

INTERPRETATION: All the sessions will have simultaneous interpretation into French, Spanish and English except the Opening and the Closing sessions, which will benefit of interpretation into Basque as well and the Workshop 5 which will not have any interpretation.                                              

       

INTA STATUTORY MEETINGS                                     

Saturday 23
Sunday_24                  
Sunday 24
Monday 25
Tuesday 26

 

15h0017h00               09h30-13h00
15h00-17h00
19h00-20h00
19h30-20h30

 

INTA Governing Board Meeting                                   
World Urban Development Council (upon invitation)
Mayors' special meeting (restricted)
INTA General Assembly
INTA Governing Board                                                                                                                                                                                             

       

OPENING & KEYNOTES

Monday 25   

 

09h00-10h00

 

Official Opening    (EU/SP/FR/EN)
Animator: Budiarsa Sastrawinata, President of INTA

  • Markel Olano, Council leader of Gipuzkoa Province
  • Odon Elorza, Mayor of San Sebastian
  • Iñaki Achucarro, Deputy Minister of Land and Water Planning, Basque Government
  • Miguel Buen Lacambra, President of the Port Authority of Pasaia
  • Jokin Bildarratz, President, Association of Basque Municipalities

Monday 25

 

10h00-11h30

 

Keynotes: RENEWING OUR URBAN VISION   
Animator: Eneko Goya, Deputy , Provincial Council of Gipuzkoa

  • Clara Gaymard, President, General Electric Europe
    Mohamed MBarki, Director General for the Eastern Provinces, Morocco, Former INTA President
    Henry Chabert, President, Heritage Vision Company, Lyon France, Former INTA President
    Joe Montgomery, Director General of Regions and communities, London, United Kingdom, Former INTA President
       

PLENARIES    

Monday 25

 

12h00-13h30

 

P1: PROMISING VISION FOR URBAN DEVELOPMENT
reinventing urban territory beyond tomorrow
Animator: Henry Chabert, President, Heritage Vision Company, Lyon France
.     Vincent Feltesse, President, Greater Bordeaux, France
.     Duncan Wilson, ARUP, Foresight and Innovation Group, London
.     Pedro Esnaola, President, Cámara de Gipuzkoa

Tuesday 26

 

14h30-16h30

 

P2: INCLUSIVE URBAN REGION  
attracting talents or mobilizing assets & knowledge

Animator: Mohamed MBarki, Director General for the Eastern Provinces, Morocco
.     Fernando Nunes da Silva, Deputy Mayor of Lisbon, Portugal
.     Andrew Boraine, Chief Executive, Cape Town Partnerships, Cape Town, South Africa
.     Brent Toderian, Chief Planner, City of Vancouver, Canada
.     Zainab Mohd Ghazali, Director of Master Plan Department, City of Kuala Lumpur, Malaysia
.     José Luis Larrea, President of Ibermática and Orkestra, Gipuzko

Tuesday 26

 

17h00-18h30

 

P3: TUNED AND RESPONSIVE URBAN REGION   
innovative concepts for urban design and construction

Animator: Arantza Tapia Otaegi, Member of Country Council Gipuzkoako Foru Aldundia
.    Marco Segurola Jiménez, Urban Planning Department, LKS, Gipuzkoa
.    Lorenzo Sancho de Coulhac, Real Estate and Public Spaces, RATP, Paris, France
.    Li Pengyu, District Mayor of New Shenbei District, Shenyang City, China
.    Hwang Yu-Ning, Group Director for Physical Planning, URA, Singapore

Wednesday 27

 

09h00-11h00

 

P4: SMART DRIVERS FOR CHANGE   
innovation changing the nature and planning of the Urban Region

Animator: Dominique Laousse, Department for long range planning, RATP, Paris, France
.    Pedro Castro Vázquez, President Spanish Association of Municipalities, Getafe, Spain
.    Maria José Sobrini, Director Internet Business Solution Group Cisco, Madrid, Spain
.    Motoo Kusakabe, Open City Foundation, London, United Kingdom
.    Oihana Otaegi, Engineer in Automatic and Electronic Industry, Vicomtech, Gipuzkoa
.    Robert Cadalbert, President, St Quentin en Yvelines District, France

Wednesday 27

 

11h30-13h00

 

Presentation of the new Living Labs Global Handbook on Innovation in Services and Mobility in Cities: Connected Cities: Your 256 Billion Euro Dividend
P5: LINKED-IN / LINKED-OUT   
integration vs. fragmentation of territories

Animator: Abel Enguita, Urban Planning Director, CEIM, Confederación Empresarial de Madrid-CEOE, Spain
.    Yehude Simon, former Prime Minister of Peru
.    Alfonso Martinez Cearra, CEO, Bilbao Metropoli-30, Spain
.    Aideen McGinley, Chief Executive, Ilex Urban Regeneration Company, Derry, Northern Ireland, UK
.    Pierre Jamet, Director of Cabinet, Rhône department, Lyon, France

Wednesday 27

 

13h30-15h00

 

P6: NEW PRIMARY FUNCTIONS THROUGH INNOVATION   
supply and removal chains: food, fuel, waste and health

Animator: Kei Minohara, President, Minohara Project Conductor's Office (MPCO), Tokyo, Japan
.    Bertrand Porquet, Delegate sustainable urban development, GDF Suez, Paris, France
.    Iñaki Arriola, Manager, ULMA Handling Systems, Gipuzkoa
.    Francisco Rincón, responsible for the Sustainable Cities strategy, Siemens Spain, Madrid, Spain
.    Martijn Kanters, Ecorys, The Netherlands

       

URBAN CREATIVE WORKSHOPS (EN/FR/SP)

Monday 25
Tuesday 26

 

14h30-19h00
09h00-13h00

 

Urban Workshops
W1 : Workspace urbanism / Intensifying urban environment around technology: New patterns of production space. Interactions between industry, logistic, urban services, innovation & territory. 
Animator: Lawrence Barth, Architectural Association, London, UK
Roundtable 1: Changing work patterns and new industrial drivers of change in workspace urbanism
. John Worthington, Co-founder DEGW and Director the Academy of Urbanism, London, UK
. Charles Lin, National Chiao Tung University, Taiwan, Taiwan
. Andy Pratt, Centre for Cultural, Media and Creative Industries Research, King's College London, UK
Roundtable 2: The changing mobility infrastructure of urban regions
. Remi Feredj, Director for Real Estate and Public Spaces, RATP, Paris, France
. Angel Martin, Professor of Urban planning, Escuela T.S. de Arquitectura de Barcelona (UPC) 
Roundtable 3: The innovation economy and the integration of workspace and the urban fabric
. Arthur Aw, Senior Vice President, Architecture and Planning, Ascendas, Singapore
. Jurgen Bruns-Berentelg, Chief Executive Officer, HafenCity Hamburg, Germany   
Reporters and discussants:
. Philippe Serizier, LEED, OECD, Paris, France
. Fernando Navarro y Bidegain, Architect, COAM, RIBA, Madrid, Spain
. Waikeen Ng, Architect, Dublin, Ireland
. Dominic Papa, Co-founding Director, S333 Architecture and Urbanism, London, UK

W2 : Thinking the Urban Region across scales. Different understanding of stakeholders in developing a metropolitan region. 
Animator: Joe Montgomery, Director General of Regions and communities, London, United Kingdom
Round table 1: Urban transformation: instruments and strategies
.    Kepa Korta, Plan Estratégico Donostia-San Sebastián, Spain
.    Luis Tagle Pizarro, Director of urbanism, Lima, Peru 
.    Paul Jeffrey, Divisional Managing Director, Regeneration & Economic Development, Ecorys Research and consulting, Birmingham, UK
.    Michel Seraphine, Deputy Mayor of Le Port, La Reunion, France
.    Ilona Borowek, City of Warsaw, Poland
.    Werner Heinz, Dr.phil., Cologne, Germany
.    Jeroen Dirckx, KCAP, Rotterdam, The Netherlands
Round table 2: Funding and governance in complex environments
.    Paul Gerretsen, Agent, Delta Metropool, Delft, The Netherlands
.    Alberto Zabala, Team of the Partial Territorial Plan, Donostialdea, Spain
.    Ann McAfee President, City Choices Consulting, Vancouver, Canada
.    Claudia Hoshino, UNCRD LAC, Bogota, Colombia

W3 : Social visions of the Urban Region: identity, heritage, branding, and quality of life.
Animator: Marc Glaudemans, Fontys University, Tilburg, The Netherlands
Round table 1: Heritage as an asset for urban development
.    Michel Hek, Ecorys, The Netherlands
.    Hosain El Gebaly, First Undersecretary of State, Ministry of Housing, Utilities and Urban Development, Cairo, Egypt
.    Ewa Kipta, Municipality of Lublin, Poland
.    Patricia Rodríguez Alomá, Director of the Master Plan for the revitalization of the Old Havana, Office of the Historian of La Havana, Cuba
.   Ezzatollah Roustazadeh, Director, Department of International Affairs, City of Isfahan, Iran
Round table 2: Global and regional competition
.    Alberto Undurraga, Mayor, City of Maipu, Chile
.    Victor Santiago Tabares, Deputy Mayor, Cáceres, Spain
.    Janis Dripe, Chief Architect, City of Riga, Latvia
.    José Miguel Martínez Rico, Arquitecturas Colectivas Workshop, Gipuzkoa
.    Miran Gajsek, Head of the Urban Development Department of the City of Ljubljana, Slovenia
.    Adrien Sanchez, department of sustainable development and transport,  Public development Agency of La Defense-Seine-Arche, Paris, France
.    David Luque, KCAP, Rotterdam, The Netherlands
.    Roni Vardi, Chief engineer, City of Holon , Israel

W4 : Innovative infrastructure for competitive Urban Region: networks for mobility, goods and services. 
Animator: Dominique Laousse, Department for long range planning, RATP, Paris, France
.    Manfred Schrenk, Managing Director, Central European Institute of Technology, Vienna, Austria
.    Marc Baïetto, Chairman Metropolitan District of Grenoble, France
.    Brent Toderian, Chief Planner, City of Vancouver, Canada
.    Ignacio Murrieta, Internet Business Solution Group (IBSG) Mediterranean, Cisco, Madrid, Spain  
.    Gines Garrido, Burgos&Garrido arquitectos, Madrid, Spain
.    Stefan Denig, Head of Corporate Communications, Siemens AG, Munich, Germany
.    Toomas Sepp, Tallinn City Secretary, Tallinn, Estonia 
.    Mikhail Petrovich, Director Peterburgsky NIPIGrad, Ltd., St. Petersburg, Russia
.    Pierre Gautier, PGA Architects, representing Eiffage, Paris, France
.    Michael Moradiellos, Ecosistemaurbano, Madrid, Spain
.    Robert Orou-Yorouba, Centre for Local Authorities, Benin

W5 : Open Workshop: (free experiences sharing and debates on today's innovation and city of tomorrow.
Animator: Didier Drummond, architect urban planner, Paris, France

Wednesday 27

 

15h00-15h45

 

5' 5 points: Workshops reporting

       

MASTER CLASSES     (SP/FR/EN)

Tuesday 26

 

18h30-19h30

18h30-19h30

18h30-19h30
18h30-19h30

 

Master class I : New challenges and types of organisation
.    Werner Heinz, Dr.phil., Cologne, Germany
Master class II : Architecture and value
.    Mansour Falamaki, Professor of Architecture, Teheran University, Iran
Master class III : Osmose: Building the stations of the future
.    Lorenzo Sancho de Coulhac, Real Estate and Public Spaces, RATP, Paris, France
Master class IV : Facilitating Urban Change | More with Less
.
   Jonathan Woodroffe, Director and co-founder, S333 Architecture + Urbanism, London, UK
.    
Dominic Papa, Director and co founder, S333 Architecture + Urbanism, London, UK

       

SOCIAL EVENTS


Sunday 24

Sunday 24

Monday 25
Tuesday 26
Wednesday 27

Thursday 28

 


14h00-18h00
16h00-18h00
19h00-21h00

20h30
20h30
16h30
18h00
09h00-12h00
12h00-13h30

 

Technical visits (meeting point at the Kursaal):
Loop 1: San Sebastian - Pasaia harbour
Loop 2: Pasaia harbour
Welcome cocktail at Maria Cristina Hotel. Preview of the new master plan for Pasaia Bay. Presentation by Ruurd Gietema, KCAP
Presentation of the new Living Labs Global Handbook on Innovation in Services and Mobility in Cities: Connected Cities: Your 256 Billion Euro Dividend
Dress code: Smart casual

Cultural evening at the Aquarium
Dress code: Smart casual
Congress Dinner at the Kursaal Dress code: Black tie
Post congress optional tour. Departure to Bilbao
Cultural visit of the Guggenheim Museum
Technical tour to Bilbao: Modern Bilbao seen from the river
Workshop on the revitalization process of the metropolitan Bilbao (main projects) by Metropoli Fundazioa

       

REGISTRATION - CLOSING

Saturday 23
Sunday 24
Monday 25
Tuesday 26
Wednesday 27

 

14h00-18h00
09h00-18h00
08h30-18h00
08h30-15h00
15h45

 

Welcome & Registration
Welcome & Registration
Welcome & Registration
Welcome & Registration
Closing


Last minute changes may occur.

International Urban Development Association

A global membership association of urban policy-makers and practitioners to share knowledge, experience and tools for integrated territorial development.  // READ MORE